ABD’nin hamlesi Kim Jong’u çıldırttı: Bu bir savaş ilanıdır

Kuzey Kore yönetimi, yörüngeye gönderdiğini açıkladığı casus uydusu ile Beyaz Saray, ABD Savunma Bakanlığı ve bazı ABD askeri üslerini görüntülediğini duyurmuştu. Kuzey Kore resmi devlet haber ajansı KCNA’nın haberine göre Pyongyang iddialı bir açıklamada daha bulundu.

“SAVAŞ İLANI OLARAK DEĞERLENDİRİLECEK”

KCNA’nın Kuzey Kore Savunma Bakanlığı Sözcüsü’nün yaptığı açıklamaya dayandırdığı haberine göre, Pyongyang’ın uydu operasyonlarına yapılacak her türlü müdahaleyi savaş ilanı olarak değerlendireceğini ve ABD’nin uzaya yapacağı herhangi bir müdahaleye, ABD casus uydularının varlığını ortadan kaldırarak karşılık vereceği aktarıldı.

“ABD CASUS UYDULARINI YOK ETMEK İÇİN TEDBİR ALACAĞIZ”

Söz konusu açıklamada, “ABD’nin, en son teknolojileri yasadışı ve adaletsiz bir şekilde silahlandırarak egemen bir devletin meşru topraklarını ihlal etmeye çalışması durumunda, Kuzey Kore, ABD casus uydularının etkinliğini baltalamak veya yok etmek için meşru müdafaa amacıyla duyarlı eylem tedbirleri almayı değerlendirecektir” ifadeleri kullanıldı.

Kuzey Kore, ABD anakarası, Japonya ve ABD’nin Guam bölgesindeki askeri tesislerin fotoğraflarını ileten ilk askeri casus uydusunu 21 Kasım’da başarıyla fırlattığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir