Evlilik Hazırlığı Yapan Gelinler İçin Birbirinden Önemli Tüyolar

Evliliğe giden yol ve hazırlıklar keyifli ve heyecanlı olduğu kadar yorucu ve telaşlı da olabiliyor. Evlilik öncesi ne gibi hazırlıklar yapmanız gerektiği konusunda kafanız karışık olabilir. Evlilik hazırlıklarında dikkate almanız gereken pek çok şey var. Büyük günün heyecanıyla telaş etmeye bir son verip, düğünden önce gelinin yapması gerekenler listesine göz atmanız gerekiyor. Biz de gelinler için evlilik sürecinin en önemli aşamalarını sizler için derledik…

1. İlk kural doğru gelinlik seçimi:

Gelinlerin en önem verdiği konu elbette ki hayallerindeki gelinliği bulabilmektir. Gelinlik seçimi kimi için basit kimi için zorlayıcıdır. Gelinlik seçimini ertelememelisiniz ve almadan önce mutlaka araştırma yapmalısınız. Çünkü bazı gelinliklerin hazırlık süreci oldukça uzun olabiliyor. Çok güzel bir gelin olmak için kusursuz vücut ölçülerine sahip olmanıza gerek yok. Gelinlik modelini seçerken tek yapmanız gereken vücut tipinize göre seçim yapmaktır.

2. Vücut tipinize göre hangi model gelinliği seçmelisiniz bir bakalım…

Armut Vücut Tipine Göre Gelinlik:  Omuzlarınızın kalçalarınızdan daha ince olduğu vücut tipidir. Armut vücut tipine sahip gelin adaylarında A kesim gelinlikler çok hoş durur.

Oval Vücut Tipine Göre Gelinlik: Bu vücut şeklinde kalça ve bel birbirine yakın ölçülerdedir. Elma vücut tipine sahipseniz  V yaka dekolteli gelinlikler size  çok yakışacaktır

Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Gelinlik: Geniş omuzlar, dar kalça ve büyük olmayan göğüslere sahipseniz sizin vücut tipiniz dikdörtgendir. Dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adayları düz kesim gelinlikler ve omuzlarının güzelliğini ortaya çıkaracak straplez ya da halter yaka modelleri tercih etmeliler.

Kum Saati Vücut Tipine Göre Gelinlik: İnce belliyseniz ve göğüs ölçünüzle kalça ölçünüz neredeyse aynıysa  kum saati vücut tipine sahipsiniz demektir.  Bu vücut tipine sahip gelin adaylarına en uygun gelinlik modeli balık olacaktır.

Ters Üçgen Vücut Tipine Göre Gelinlik: Ters üçgen vücut tipinin en belirgin özelliği, geniş omuzlar, normal bir bel, uzun bacaklardır. Bu vücuda göre gelinlik seçerken önemli olan kalça ve omuzlar arasında dengeli bir görünüm yaratmaktır. A ya da prenses kesim, halter ya da straplez yakalı gelinliklerle üst ve alt vücudun arasında şık ve orantılı bir görünüm yaratabilirsiniz.

3. Doğru aksesuar ve ayakkabı seçimi nasıl olmalı?

Eğer gelinlikten ayakkabınız gözükecekse ona göre şık ama ayaklarınızı da rahat ettirecek bir ayakkabı seçmelisiniz. Nasıl bir gelinlik seçtiğinize göre seçeceğiniz takı da değişir. Gelinliğe göre takı seçimi yaparken gelinliğin yakasına, gelinliğin kumaşına ve işleme detaylarına dikkat ederek seçim yapmalısınız. Gelinliğin tamamlayıcısı olan gelin buketini de tarzınıza uygun seçmelisiniz.

4. Düğün gününün en önemli detaylarından biri gelin makyajı ve saçıdır.

Saç ve makyaj için iyi bir araştırma yaptıktan sonra iyi bir kuaför seçmelisiniz. Makyaj trendleri her düğün mevsiminde değişse de aslında size en çok yakışacak makyaj sizin için en güzelidir. Gelinlik modeli, yüz tipi, düğün yapacağınız mevsim gibi etkenler gelin makyajını da etkiler. Düğün öncesinde nasıl ki gelinlik provaları yapılıyorsa düğün gününüzde güzelliğinizi taçlandıracak gelin makyajı ve saçı içinde prova yapılmalıdır.

5. Gelinliğin içinde iyi görünmek istiyorsanız kişisel bakımınıza ve dik duruş için spor yapmaya özen göstermelisiniz.

Evlilik hazırlığı süresince spor yapmak, sadece fit kalmanızı değil, duruş bozukluğunuzun düzelmesini de sağlayacaktır. Bu nedenle düğün öncesi kilo vermek için değil, dik durmak için spor yapmanızda fayda var. Diğer yandan yaşadığınız stres ve telaş cildinizde sivilce çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle yediklerinize dikkat etmelisiniz, cilt bakımı rutini oluşturmalısınız ve bol bol su içmeye dikkat etmelisiniz.

6. Düğün veya nikah günü organizasyonla ilgili herhangi bir sorun, sıkıntı yaşamak istemiyorsanız ayrıntılarla ilgilenmelisiniz.

Düğün dekorasyonunda olmasını istediğiniz detayların neler olduğunu netleştirmelisiniz ve bunu organizasyon ekibine bildirmelisiniz. Masalardan müziklere, süslemelerden takı törenine kadar tüm detayları önden planlamak ve liste oluşturup kontrol etmek iyi olacaktır ve tüm aksiliklerin önüne geçecektir.

7. Bu hazırlık sürecinde sabırlı olmalısınız ve huzurunuzu korumalısınız.

Bu süreçte düğün günü yaklaştıkça bir gerginlik başlayabilir. Evlilik hazırlığı süreci boyunca çok yorulmuş ve stresli olabilirsiniz. Karşılaştığınız tüm bu sıkıntılara karşı çözüm yolu bulan bir tutum sergilemelisiniz. Ne sorun yaşarsanız yaşayın kontrolü elden bırakmamalısınız. Sadece kendinize ve mutluluğunuza odaklanmalısınız ve olumsuz durumların ve olayların içinde olmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir