Sinema TV Sendikası’ndan RTÜK’ün ‘Kızılcık Şerbeti’ kararına tepki: Bu yanlışı düzeltmeye davet ediyoruz

Show TV ekranlarında izleyicilerle buluşan ‘Kızılcık Şerbeti’ dizisinin 14 Nisan’da yayınlanması planlanan yeni bölümü, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) cezası nedeniyle yayınlanmadı. Sinema TV Sendikası, bir açıklama yayınlayarak RTÜK’ün kararına tepki gösterdi.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SANSÜRLE ENGELLENEMEYECEK KADAR EVRENSEL BİR HAKTIR’

Sendikadan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Show TV de yayınlanan Kızılcık Şerbeti dizi filmine, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından verilen yayın durdurma yasağı ve para cezası kaygı vericidir. Kadına yönelik şiddete karşı olmak, objektif bir bakış açısıyla şiddetin motivasyon kaynağına da karşı durmayı gerektirir. Dizinin içeriğini sansürden geçirmek ve yerine islamofobi belgeselini yayınlamak, RTÜK ün ‘kamusal gericiliğini’ yansıtmakta olup kabul edilemez niteliktedir.

İfade özgürlüğü, otorite ve sansürle engellenemeyecek kadar evrensel bir haktır. Sansürü meşrulaştıran cezaların devamında film ekibinin olası iş kaybından RTÜK de sorumlu olacaktır. RTÜK üyelerini aldıkları subjektif kararı tekrar gözden geçirmeye ve bu yanlışı ivedilikle düzeltmeye davet ediyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*