Sözcü: Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türk Ticaret Bankası’nın patronu oluyor

Türk Ticaret Bankası’na en yüksek teklifi veren TİM’e bağlı İhracatı Geliştirme A.Ş’nin başkanlığını, aynı zamanda Ticaret Bakan Yardımcısı olan Rıza Tuna Turagay yapıyor.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer‘in haberine göre Ticaret Bakan Yardımcısı, banko patronu oluyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) önderliğinde ve ortaklığında ihracata destek sağlamak amacıyla 1 yıl önce kurulan İGE A.Ş’nin yönetim kurulu başkanlığı koltuğunda Rıza Tuna Turagay oturuyor.

Haberde belirtilen detaylara göre Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) İGE’ye satışı onaylaması halinde Bakan Yardımcısı Turagay, İGE üzerinden Türkbank’ın patronu da olacak. 110 yıllık tarihi Türkbank’ın değerinin çok altında gittiği, ihracatçılara satış için seçim öncesinde özellikle hızlı hareket edildiği iddia ediliyor.

TİM’in yasa gereği bu tür ihalelere girmeye yetkisi yok 

Bilgi veren kaynaklar, TİM’in yasa gereği bu tür ihalelere giremediğini, TİM’in ve üyelerinin ortağı olduğu İGE adına teklif sunulduğunu söylediler.  İGE A.Ş’nin yüzde 6.83’lük A grubu hissesi TİM’in elinde bulunuyor. Şirket hisselerinin yüzde 5’i Türk Eximbank’a, yüzde 72.8’i 62 ihracatçı birliğine, yüzde 15.37’si de kamu ve özel 20 bankaya ait.

CHP Milletvekili Erdoğan Toprak, ihalenin ardından SÖZCÜ’ye satışla ilgili ciddi kuşkuları olduğunu söyledi. Toprak, “Basına kapalı, adrese teslim bir ihale yapıldı. Bankaya talip olan 7 firmadan 4’ü daha ihale başlamadan gerekçesiz eleniyor. Kalan 3 firmadan 2’si açık artırmaya bile katılmıyor. İki ayrı banka lisansı, nakit varlığı ve gayrimenkulü olan Türkbank bu kadar ucuza satılamaz. Burnumuza pis kokular geliyor. İhracatçılar belki de paravan bilemiyoruz. İktidara gelince hepsini ortaya çıkaracağız” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*