Turgut Kazan’dan Erdoğan’a: ’18 Anayasacı, Derslerde Erdoğan’ın Bir Kez Daha Aday Olamayacağını Anlatıyordu’

Hukukçu Turgut Kazan, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday olabileceği yönündeki kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı. Konuya ilişkin Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Turgut Kazan, ”İtiraz dilekçemizde adlarını bildirdiğimiz ikisi dekan 18 anayasacı, derslerde Erdoğan’ın bir kez daha aday olamayacağını anlatıyordu” dedi.

Turgut Kazan, dilekçesinde, “Anayasada yer alan dönem sınırlaması kuralı, YSK dahil bütün organ, makam, merci ve kişileri bağlar. Türkiye 2017 değişikliği ile sistemi değiştirmiştir, tek adam rejimine geçilmiştir gibi yorumlarla 2018 seçimini yeni sistemin ilk seçimi, 2023 seçimini de ikinci seçimi saymak asla kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Kazan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada YSK’nin 2017 referandumunda 2,5 milyon mühürsüz oyu geçerli saydığını hatırlatarak sözlerine devam etti: ”YSK bugün de kimseyi şaşırtmadı. Üstelik, doğrudan Anayasanın 101/2. maddesi yok sayılarak RTE’a üçüncü kez adaylık yolu açıldı. Biz, yoğunlaşan seçim haberleri nedeniyle, bu kararı tartışmayı ertelemiştik. Ama bilinmesini isteriz ki, hemen 5 Nisan günü AİHM’ne başvurumuzu yaptık.”

Kazan açıklamasının devamı ise şöyle: ”Bu konuda hiç konuşmaması gereken TBMM Başkanı ile Adalet Bakanı yasal engel yoktur diyordu. Erdoğan kronometrenin sıfırlandığını söylüyordu. Oysa itiraz dilekçemizde adlarını bildirdiğimiz ikisi dekan 18 anayasacı, derslerde Erdoğan’ın bir kez daha aday olamayacağını anlatıyordu.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*