Analistlerden Ethereum İçin Bomba Açıklama: Para Çekecek!

Ethereum’un Blockchain’inin yerel tokeni olan Ethereum (ETH), Bitcoin’in (BTC) yeni keşfedilen akıllı sözleşmesi, non fungible tokenler (NFT) anlatımı ve spot ETF iyimserliği yatırımcıların para çekmesini sağladığından 2023’te düşük performans gösterdi. Analistlere göre, Ethereum hala dünyanın önde gelen akıllı sözleşme Blockchain olduğundan ve Ethereum ABD’de spot tabanlı bir ETF almak için bir sonraki olası aday olarak görüldüğünden, yatırımcılar muhtemelen bu yıl Ether’e yeniden bakacaklar.

Ethereum için bu yıl “çıkış yılı” olacak

Nasdaq listesinde yer alan kripto borsası Coinbase haftalık haber bülteninde “ETH bir çıkış yılı için hazır olabilir” dedi. Ayrıca şu ifadeler haber bülteninde yer aldı:

Geçen haftanın Bitcoin ETF haberleri, kısa süreliğine 2.700 doların üzerine çıkan ve Mayıs 2022’den bu yana en yüksek fiyatına ulaşan Ethereum için bir nimet oldu. ETH’nin yakın vadeli geleceği konusunda daha da iyimser olmak için nedenler var. Birincisi, BlackRock ve VanEck dahil olmak üzere BTC ETF’lerinin arkasındaki firmaların birçoğu aynı zamanda ETH bazlı spot ETF’ler planlıyor.

Spot ETF, gerçek kripto para birimine yatırım yaparak, yatırımcıların varlığa sahip olmak zorunda kalmadan varlık üzerinde risk almalarına olanak tanır. Ayrıca çevrim maliyetlerine karşı savunmasız olan vadeli işlem bazlı ETF’lerden daha iyi bir seçenek olarak kabul edilir. Dolayısıyla, tıpkı spot BTC ETF’leri gibi, potansiyel bir spot ETH ETF’sinin de kurumsal ve bireysel paraya kapı açması bekleniyor. Yaklaşık bir düzine Bitcoin spot ETF’si geçen perşembe günü ABD’de işlem görmeye başladı ve toplamda 10 milyar doların üzerinde bir hacim kaydetti; BlackRock’un ürünü ise 1 milyar dolarlık giriş elde etti.

Dencun yükseltmesi ve kurumsal talep

Buna ek olarak, Coinbase’e göre, Ethereum’un “veri blobları” sunarak ana ağın ölçeklenebilirliğini geliştirmeyi amaçlayan Dencun yükseltmesi, yatırımcıların kripto para birimine olan ilgisini artırabilir. Yükseltme bu hafta başında Ethereum’un Goerli test ağında yayına girdi. Blob, genellikle Ethereum’a eklenebilen Katman 2 çözümleriyle ilgili geçici bir işlem veri belleğidir. Ana ağa yükseltmenin ardından, ağın her işlemi doğrulamak yerine yalnızca blob’a eklenen blob verilerinin doğruluğunu onaylaması gerekecek, bu da tıkanıklığın ve ağ ücretlerinin azaltılmasına yardımcı olacak. Coinbase şunları söyledi:

Ethereum’un Dencun yükseltmesi ilk testlere Çarşamba günü başladı ve önümüzdeki aylarda bazı ETH gözlemcilerinin ağ ücretlerini %90 veya daha fazla azaltmaya yardımcı olabileceğini tahmin ettiği EIP-4844’ün uygulanması bekleniyor.

Kurumsal kripto firması ETC Group, yıllık raporunda ETH-Bitcoin oranı için yükseliş görünümünü tartıştı. Ayrıca Bitcoin’in ağ aktivitesinde 2023’teki kayıtların yol açtığı patlamaya rağmen Ethereum’un merkezi olmayan uygulamalar, NFT’ler ve tokenleştirilmiş varlıklar oluşturmak için baskın zincir olmaya devam ettiğini açıkladı. . Örneğin, ETC Group tarafından takip edilen veriler, ilk 10 ERC-20 tokeninin kümülatif piyasa değerinin 21 milyar dolar olduğunu gösteriyor; bu, 37.000’den fazla coinin yer aldığı tüm BRC-20 token evreninin 1,6 milyar dolarlık piyasa değerinden 13 kat daha büyük.

Yıllık ödül oranı yüksek

Ayrıca, Ethereum yatırımcıları, ödüller karşılığında kripto paralarını ağda stake ederek veya kilitleyerek, varlıklarının üstüne ekstra getiri elde edebilirler. Mevcut yıllık ödül oranı, Ethereum’un Eylül 2022’de Birleşmeyi tamamlamasından bu yana ortalama %4 ila %5 arasında ortalama %3,84 civarındadır. Son olarak, Ethereum’un ETH’de ödenen işlem ücretlerinin bir kısmını yakma özelliği, token arzı üzerinde deflasyonist bir etki yaratarak yatırımcıları olumlu etkiliyor. ETC Group, şunları ekledi:

Ethereum’un akıllı sözleşme platformları açısından güçlü hakimiyeti ve ek bir getiri kaynağı kazanma olasılığı, onun aynı zamanda çeşitlendirilmiş bir kripto varlık portföyünde de temel bir holding olması gerektiğini ima ediyor. Bu nedenle ETH/BTC’nin göreceli performansının 2024’te tersine dönmesinin oldukça muhtemel olduğunu düşünüyoruz. Aslında ETH/BTC’nin 12 aylık göreceli performansı, tarihsel olarak geri dönüş anlamına gelen güçlü bir eğilim gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir