Beyoğlu’nda domuz bağıyla kadın cinayeti davasında istenen cezalar belli oldu

Beyoğlu’nda yalnız yaşayan kadını darbedip parasını aldıktan sonra domuz bağı yöntemiyle boğarak öldürdükleri iddiasıyla yargılanan 2’si yaşı küçük 3 sanıkla ilgili savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaada, sanık Mehmet Solmaz’ın ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapsi istenirken; olay tarihinde 16 yaşında olan 2 sanığın ise toplam 29’ar yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi.

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Solmaz ile yaşı küçük sanıklar E.K ve K.K. Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında, olay tarihinde üç sanığın da maktulün kaldığı eve giderek fikir ve eylem birliği içinde hareket ettikleri, sanık Mehmet Solmaz’ın yanında götürdüğü iple Aysel Bozkurt’u elleri arkadan olacak şekilde bağladıkları belirtildi. Ayaklarını da bağlayıp maktulü darbettikleri, ağzını bezle kapatıp ensesine doğru bağladıkları, maktulden aldıkları bin 500 lirayı aralarında bölüştükleri, telefonu da alarak ayrıldıkları ifade edildi.

Savcı sanık Mehmet Solmaz’ın “Kadına karşı suçun işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla kasten öldürme” ve “Silahla birden fazla kişi tarafından konutta gece vakti yağma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 10’ar yıldan 15’er yıla kadar hapsini talep etti. Mütalaada, olay sırasında 16 yaşında olan diğer iki sanığın ise “Kadına karşı suçun işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla kasten öldürme” suçundan 18 yıldan 24 yıla kadar, “Nitelikli yağma” suçundan ise 3 yıldan 5 yıla kadar hapisleri talep edildi. Mütalaaya karşı savunmaları sorulan sanıklar, beraatlerini ve tahliyelerini talep etti.

Son savunmalarını yapacaklar 

Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ve son savunmalarını yapmaları için süre verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

İddianamede Aysel Bozkurt’un 4 Haziran 2022’de ikametinde ölmüş olabileceği yönünde polise haber verildiği anlatıldı. Bozkurt’un 2007 yılında öldürme suçundan mahkum olduğu, 21 Temmuz 2020 tarihinde pandemi nedeniyle cezaevinden denetimli serbestliğe nakledildiği kaydedildi. Polis, Aysel Bozkurt’un mahkum olduğu olaydaki şikayetçilerin öldürme olayıyla herhangi bir bağlantılarının olduğuna dair bir delile rastlamadı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir