Dolar/TL rekor seviyeyi test etti

Bir süredir Dolar/TL tarafında görülen yükseliş ivmesi yeni rekor seviyenin test edilmesini beraberinde getirdi.

Dolar/TL kuru 27,49 seviyesini gördükten sonra 27,29 seviyelerinde denge kazandı. Gelişmiş ve gelişen ülke para birimlerinin dolar karşısında yeni işlem gününde gerilediği görüldü. Bloomberg dolar endeksi Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Fed’in para politikasındaki sıkılaştırıcı duruşu doların reel getiri avantajının emsallerine göre genişleyeceği beklentisiyle dolara destek sağladı.

Yen, Salı günü Ekim 2022’den bu yana ilk kez dolar başına 149 seviyesini aştıktan sonra yatay seyretti. Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, para birimlerini güçlü bir aciliyet duygusuyla izlediğini söyledi.

Mizuho Bank Ltd. Ekonomi ve Strateji Müdürü Vishnu Varathan, “Reel getiri avantajı ve güvenli liman talebinin, devam eden Çin risklerinin ortasında yuan riskleriyle ilerlemesi, doların yeniden canlanan hakimiyetinin altını çiziyor. Euro, sterlin ve yen boğalarının dolara meydan okuması için ikna edici bir durum yok” değerlendirmesini yaptı.

KKM gelişmeleri yakından izleniyor

Yurt dışında doların hakimiyeti son günlerde öne çıkarken, yurt içi tarafta ise ekonomi yönetiminin KKM’den çıkış stratejisi takip ediliyor.

KKM’nin misyonunu tamamladığını ifade eden ekonomi yönetimi KKM ile ilgili bir dizi önlemi yürürlüğe koydu. Son olarak KKM’de asgari faizin kaldırılması kararı alındı. Böylelikle KKM’de daha düşük faiz ödemesinin önü açılmış oldu.

Bu düzenlemenin ardından KKM’den çıkış ivmesi yaşanacağını öngörülürken tasarruf sahiplerinin Dövize yönelip yönelmeyeceği sorusu da öne çıkıyor.

BDDK verilerine göre KKM büyüklüğü 15 Eylül itibarıyla 3,31 trilyon TL oldu. KKM 15 Ağustos’ta 3,41 trilyon TL ile zirvesine ulaştıktan sonra geçen yaklaşık bir ayda 100 milyar TL azaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir