Kış çiçeği ‘Yılbaşı Kaktüsü’nün bakımı nasıl olmalı? Yılın en soğuk aylarında iç ısıtıyor

Bakımı oldukça kolaydır, ancak en iyi sonuçları almak için bazı püf noktaları bilmek gerekir.

Işık

Yılbaşı kaktüsü parlak ve dolaylı ışık sever. Bu bitkiye direkt ışık gelmediğine emin olmak gerekir. Bu yüzden çiçeğinizi güneye yerleştirmemelisiniz. Hatta kaktüsünüzün yaprakları kırmızı veya pembeye dönüyorsa, bu, çok fazla güneş aldığı ve daha dolaylı ışık alan bir noktaya taşınması gerektiği anlamına gelebilir.

Toprak ve su

Bu bitkin bir miktar nemi koruyan ancak suyla tıkanmayan, iyi drenajlı saksı toprağında en iyi sonucu verdiğini söylüyor uzmanlar. Çok fazla su vermemeli toprağın hava aldığından emin olmalı bir sonraki su verme sürenize kadar toprağın kuruduğundan emin olmanız gerekir.

Sıcaklık ve nem

Bitki uzmanları yılbaşı kaktüsünün bir miktar nemli ortamlarda daha iyi büyüyebildiğinin altını çiziyor. Bu yüzden havası çok kuru bir eviniz varsa kaktüsünüzün bundan hoşlanmayacağını bilmeniz lazım.

Gübre

Eğer yılbaşı kaktüsünüz sağlıklı ve iyi bir görüntüye sahipse ekstra bir gübrelemeye ihtiyacınız yok. Ancak bitkiniz çok da sağlıklı değilse 5-6 hafta arayla bir avuç gübreyi bitkinizin toprağına ekleyebilirsiniz.

Saksı tercihi ve saksı değiştirme

Yılbaşı kaktüsünün kökleri rahat olmak ister. Bu yüzden geniş ve su drenajı iyi olan bir saksı tercih etmelisiniz. Özellikle saksı değişimi yapmak istediğiniz zaman çok önemlidir. Eğer çiçeklenme döneminde saksınızı değiştirirseniz çiçeğinizi kaybedebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir