Vücudumuzda kilo aldığımız bölgeler hangi sağlık sorunlarımızın olduğunu gösterir: Nasıl mı?

Yanlış besinlerin, hormonal dengesizliklerin, stresin ve toksinlerin yağın nerede depolanacağını belirlediğine dikkat çekiyor .

Çoğu erkeğin “inatçı” yağ konusunda zayıf noktası göbek olsa da, kadınların sıklıkla uyluklarında sorunları vardır.

Her yağ türü kişinin sağlığı ve yeme alışkanlıkları hakkında konuşur. Araştırmalar, vücut kompozisyonunun büyük ölçüde genetik tarafından belirlenmesine rağmen, yağ dağılımının genellikle sağlığımızın göstergesi olduğunu ileri sürüyor.

Göbek yağı

Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre göbek yağının en yaygın nedeni strestir.

Araştırmanın lideri Profesör Eliza Epel, “Strese daha fazla maruz kalma, kortizol hormonunun aktivitesini artırıyor ve karın bölgesindeki yağ, diğer vücut yağlarından daha fazla kortizol reseptörüne sahip” diyor.

Bilim adamları ayrıca göbek yağının ikinci en yaygın nedeninin bağırsak bakterilerindeki dengesizlik olduğunu bulmuşlardır.

İyi haber şu ki, karın yağını kaybetmek için çok fazla egzersiz yapmanıza gerek yok çünkü kuvvetli aerobik egzersiz kortizol üretimini artıracaktır. Uzun yürüyüşler, yoga ve pilates gibi sakinleştirici egzersizler karın yağlarına “saldıracak” ve stresi azaltacaktır.

Beyaz ekmek, makarna, tatlılar ve alkol bağırsak bakterilerini şişirip besler; bu nedenle bunları az miktarda tüketin.

Tavuk, balık, yeşil sebzeler gibi proteinler ve patates, zeytin ve pancar gibi lif açısından zengin sebzeler, şekerin bağırsaktan emilimini yavaşlatır ve sindirimi uyarır.

Bacaklar – baldırlar

Doğru botu bulmakta zorlanıyorsanız, sıklıkla uykusuzluk çekiyorsunuz ve bazen ayaklarınız ağırlaşıyor; bu sizin sorunlu alanınızdır.

Alt bacaklardaki şişlik ve ağırlık genellikle bacakları yeterince dinlendirememe, gece yarısı uyanma ve yeterince derin uyku alamamanın sonucudur.

Daha derin ve kaliteli bir uykuya ulaşmak için yatmadan üç saat önce her türlü karbonhidrat ve şekerden kaçının. Yatmadan önce çok miktarda sıvı içmek de iyi bir fikir değildir ve diyette çok fazla tuz da su tutulmasına katkıda bulunacaktır.

B vitamini eksikliği de su tutulmasına neden olabilir, bu nedenle bunlar açısından zengin balık, sığır eti, fındık, yoğurt ve yumurtayı daha fazla yemeye çalışın.

Sırt yağı

Sırt yağlanması kadınlarda daha sık görülür. Bu, vücudun karbonhidratları sindirmekte zorlandığını gösterir.

Diyette karbonhidratların mümkün olduğunca azaltılması ve beyaz ekmeğin tam tahıllarla değiştirilmesi bu yağların azaltılmasına yardımcı olacaktır. Diyette iyi bir seçim, yoğurtla birleştirilmesi iyi olan tüm tahıl türleridir.

Yağlı kollar

Hacimlerini azaltmakta zorlanıyorsanız sorununuzun muhtemel nedeni vücutta toksin birikmesidir. Yakın zamanda ABD’de yapılan bir araştırma, vücutlarında daha yüksek miktarda bisfenol A bulunan kişilerin kollarında yağ biriktirme eğiliminde olduğunu ortaya çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir